top of page

Ehliyet Sınıfları  

   A1

Sınıfı

A1 sınıfı sürücü belgesi,gücü 11 kilovatı geçmeyen,sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir. 
16 Yaşını bitirenler A1 motosiklet ehliyet sınıfı için başvurabilirler.

   A

Sınıfı

Motor gücü 15 kilovatı geçen ve 3 tekerlekli olan ya da motor gücü 35 kilovatı geçen ve sepetli ya da sepetsiz olan iki tekerlekli motosiklet kullanıcılarına verilir.20 yaşında alınabilir fakat en az 2 yıl A2 ehliyet şartı vardır.24 yaş üzerinde herhangi bir şart aranmaz.

   A2

Sınıfı

A2 sınıfı sürücü belgesi gücü 35 kilovatı (47HP)geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.
18 Yaşını bitirenler A2 motosiklet ehliyet sınıfı için başvurabilirler.

   B

Sınıfı

B sınıfı otomobil ehliyeti sınıfı için 18 yaşını bitirmiş  olanlar başvurabilirler.

   C

Sınıfı

C sınıfı ehliyet ile kamyon,  Otomobil, traktör, minibüs, kamyonet ve 14 kişiye kadar yolcu taşıyan araçlar kullanılabilir.C Sınıfı ehliyet için B sınıfı ehliyete sahip olanlar ve 21yaşını doldurmuş kişiler  başvurabilirler.

   CE

Sınıfı

CE sınıfı ehliyet sahibi olmak isteyen kişilerin öncelikle C sınıfı sürücü belgesini almaları gerekir. C sınıfı sürücü belgesi almak için ise B sınıfı ehliyetin alınması ön koşulu vardır.21 yaşını dolduran ve 22 yaşından gün alan kişiler CE ehliyeti alabilirler.

   D

Sınıfı

D sınıfı sürücü belgesi almak isteyen kursiyerin 24 yaşını doldurması ve en az B sınıfı ehliyete sahip olması gerekir.Bu ehliyetin geçerlilik süresi 5 yıldır.

Kaptanlar Sürücü Kursu Logo

KAPTANLAR SÜRÜCÜ KURSU

0212 557 03 49

0555 963 32 16

bottom of page